Łączenie wzorów tapet

Łączenie wzorów tapet to ciekawy sposób na wyjątkowy efekt wystroju Twojego wnętrza.

W naszych kolekcjach tapet operujemy kolorami i motywami tak, by łączyły się ze sobą idealnie. Dzięki temu zyskujemy spójność, która rozświetla nasze mieszkanie, nadaje mu charakteru, tonu, a całość gra jak najlepiej zgrana orkiestra!

Łączenie wzorów w pomieszczeniu to cudowna dziedzina, której zasady królują, by pomieszczenie wyglądało spójnie, smacznie i z pomysłem. Najpopularniejszym sposobem na ćwiczenie łączenia wzorów i kolorów są poduszki, jednak nie o poduszkach tu mowa. A o tapetach!

Tapety zyskują na popularności. Odkąd kilka lat temu weszły na rynek nowoczesne materiały i rodzaje tapet, niedogodności znane z montażem tapet papierowych zniknęły bezpowrotnie. Dzięki temu dzisiejsze tapetowanie daje dużo możliwości do tworzenia pięknych aranżacji, które nie muszą kończyć się na tapetowaniu jednej ściany, bądź całego pomieszczenia jedną tapetą. Gdzie i jak połączysz tapety zależy od Twojej wyobraźni, tapetowanego wnętrza i efektu jaki chcesz osiągnąć.

łaczenie wzorów tapet, tapety tropikalne

Po co łączyć tapety?

Jedna ściana, która ma przykuwać uwagę to najczęściej wybierany sposób aranżacji wnętrza z tapetą. Jednak taka ściana nie musi zostać pokryta tylko jednym wzorem tapety!

Łączenie tapet ma wiele zalet. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim niezliczone możliwości kreatywnej aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrany wzór – wielkość jego elementów i kolorystyka – spełnia określone funkcje w tapetowanym pomieszczeniu. O tych funkcjach wzorów pisałyśmy tutaj.

Odpowiednie połączenie dwóch pasujących do siebie wzorów w jednym pomieszczeniu pozwoli uwydatnić zalety wnętrza, a także – jeśli trzeba – sprytnie odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów.

Użycie różnych wzorów tapet służy także do wizualnego podziału stref we wnętrzu. W małych apartamentach dodatkowym wzorem tapety można wydzielić jadalnię, wzór może być uzupełnieniem stylistyki wnętrza kuchni. W pokoju dziennym można wydzielić kącik do czytania. Bazując na dwóch, bądź maksymalnie trzech, dobrze dobranych wzorach tapet, możesz zaakcentować wybrane miejsce w pomieszczeniu, np. ścianę przy kominku, czy miejsce, w którym stoi piękna komoda z dekoracjami. Takie zaaranżowanie stylistyki ścian pokoju wprowadza ład i harmonię do wnętrza. Wykorzystując różne wzory tapet uzyskujemy funkcjonalny podział pomieszczenia – co jest szczególnie ważne w mniejszych mieszkaniach.

Zanim jednak o pomysłach – pamiętaj, aby łącząc różne wzory tapet, starać się bazować jednak na tych samych materiałach. Odcienie kolorów danego wzoru będą inaczej wyglądały na tapecie winylowej i inaczej np. na tapecie samoprzylepnej.

Jak łączyć wzory tapet?

Przed wyborem wzorów tapet pomyśl o urządzanym pomieszczeniu w ujęciu całościowym. Tapety nie mogą konkurować z meblami, czy innymi dodatkami wyposażenia wnętrza. Wszystko musi tworzyć spójną całość, nawet bardzo odważne łączenia żywych kolorów są dozwolone, pod warunkiem, że wszystko będzie odpowiednio przemyślane, aby efekt ostateczny nie sprawiał wrażenia chaosu. Łączenie różnych wzorów tapet wymaga znajomości kilku podstawowych zasad – możesz tapety łączyć motywem przewodnim bądź kolorystką – odważne łączenie żywych barw nada wnętrzu dynamiki.

Łącząc różne wzory tapet polecamy wybór dwóch. W zestawieniu z dodatkami takimi jak poduszki, koce czy dywany, to optymalne rozwiązanie, aby zapanować nad całością.

Wzory tapet dobieraj tak, aby się uzupełniały – niech łączy je motyw przewodni, ale różni np. skala i wielkość elementów. Kolejny dobry pomysł to połączenie tapety bogatej w kolory i motywy z tapetą w spokojniejszy, stonowany wzór – takie połączenie pozwoli dodatkowo uwydatnić piękno tapety głównej. Kolejna opcja na połączenie wzorów to dopełnienie dowolnego wzoru, gładką tapetą lub tapetą z prostym wzorem geometrycznym w odcieniu idealnie pasującym do tapety głównej – jest to bardzo trudne do osiągnięcia za pomocą farby i decydując się jednak na farbę, zawsze musimy liczyć się z różnicami.

Ten sam wzór, inny kolor, czyli gładkie przejście!

Projektując nasze tapety, zawsze mamy na uwadze fakt, że nie każdy musi lubić kolor, który podoba się nam. A do tego dochodzi kwestia najważniejsza – ile mieszkań, tyle pomysłów na palety kolorystyczne. Dlatego nasze wzory pojawiają się zawsze w kilku wersjach kolorystycznych. Niektóre z tych wersji idealnie pasują w zestawienianiu dwóch. I to jest jeden ze sposobów łączenia w gładkie przejście kolorystyczne.

łączenie wzorów tapet, tapety w liście, tapety w liście bananowca

Różna skala wzoru

Świetnym połączeniem dwóch tapet jest połączenie wzorów z których jeden jest „bogatszy”, a drugi to mniejsza jego skala. Wzór przewodni to większe elementy, a drugi – uzupełniający bądź tonujący – mniejsze elementy, tego samego typu. Albo też rzadziej rozłożone. Takie zestawienie nie spowoduje zawrotu w oczach , bowiem jeden wzór uzupełnia drugi. Jakby to powiedziały nasze babcie : „nie gryzie się!” Jeśli to możliwe, dobieraj wzory z tej samej kolekcji – dzięki temu masz pewność, że wybrane odcienie będą do siebie pasowały.

tapety tropikalne

Tapeta z prawej strony stanowi dopełnienie wzoru głównego tej kolekcji. Połączenie tych tapet w nowoczesnej łazience to gwarancja sukcesu!

tapety tropikalne

Wzór plus paski!

To zawsze działa! Jedna ze ścian pokryta tapetą o pięknym wzorze, nawet jeśli wzór zaprojektowany jest jako abstrakcyjny, natomiast druga tonuje spokojnymi pasami. Nasze ulubione połączenie, którego nigdy nie mamy dość, bo paski to my akurat darzymy ogromną sympatią! No i pasują do wszystkiego. Byle z głową!

tapety w liście bananowca, tapety w paski
tapeta w pasy

Wzory tropikalne plus geometria!

Jako, że jesteśmy ogromnymi fankami wzorów tropikalnych i takie też projektujemy, nie możemy pominąć zestawień, które sprawdzają się genialnie z tym właśnie typem wzorów.

Geometria to partia idealna. Piękne, bogate liście lasów tropiklanych stonują geometryczne, regularnie ułożone wzory o zlimitowanej palecie kolorystycznej, która oczywiście idealnie pasuje do wzoru głównego.

łaczenie wzorów tapet, tapety tropikalne

Nasze pomysły na łączenie wzorów tapet

Tapetowanie wnęk

Jeśli masz we wnętrzu ciekawą wnękę, może to być fantastyczne miejsce na łączenie wzorów tapet. Tak wydzielone miejsce do montażu tapety można wykorzystać do aranżacji np. egzotycznego kącika kawowego z tapetą w liście bananowca w roli głównej. Ten sam motyw tapety może pojawić się także na innej ścianie w tym samym pomieszczeniu, dzięki temu wprowadzimy do wnętrza spójność i nowoczesny design.

Efekt lamperii dzięki łaczeniu tapet

Montując różne wzory tapet możesz uzyskać efekt pięknej lamperii. Pamiętaj, aby łączenie wzorów przebiegało na wysokości 1/3 ściany. Świetne efekty uzyskasz łącząc np. tapetę w paski na dolnej części ściany z tapetą w mały wzór na górnej części lub tapetę z dużym wzorem na dole połączyć z gładką tapetą na górze w odcieniu idealnie pasującym do dolnej tapety.

Dwie ściany

W ramach jednego pomieszczenia różne tapety mogą pojawić się na dwóch ścianach, mogą to być ściany przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą. Pięknie wyglądają aranżacje z wytapetowaną jedną ścianą w całości, a na innej ścianie montowany jest tylko jeden lub dwa bryty tapety z akcentem nawiązującym do tapety na ścianie głównej.

Łączenie tapet i sztukateria

Podobny efekt uzyskamy łącząc dwie tapety, z czego jedna będzie stanowiła wielkoformatowy obraz obudowany listwami sztukateryjnymi. Listwy z pięknymi dekorami i wyżłobieniami nadadzą wnętrzu szyku i elegancji. Efekt końcowy wprawia w zachwyt, a montaż takiego cuda wcale nie jest trudny. Fragment tapety, np. bryt 2 m x 1 m przyklejamy na ścianie i całość „obudowujemy” wspomnianymi listwami. Dodatkowo ten sam wzór tapety lub inny z wybranej kolekcji montujemy na tej samej ścianie lub innej.

tapeta w kwiaty,lilia wodna

Sztukaterię można także wykorzystać do wspomnianej wyżej lamperii. Dzieląc dwa wzroy na ścianie piękną ozdobną listwą.

Tapeta w ramie

Jeśli jednak sztukateria nie pasuje do Twojego wnętrza, to piękną tapetę możesz uzupełnić wieszając dużą ramę, np. 50 x 70 cm z grafiką lub kolorystyką spójną z tapetą. Ramkę lub kilka ramek w różnych rozmiarach możesz wykleić fragmentami wzorów z danej kolekcji lub kupić gotowe plakaty  idealnie pasujące do wybranych kolekcji.

Inne pomysły na łączenie tapet

Na tym nie koniec – dodatkowy wzór tapety dobrany do tapety na ścianie może pojawić się na innych powierzchniach – fragmentem tapety możesz wykleić półki, drzwi szafy, czy stolik kawowy. Do takich aranżacji idealnie sprawdzi się tapeta peel&stick – o pomysłach na wykorzystanie tego materiału pisałyśmy tutaj.

Twój dom. Twój styl

Puść wodze fantazji i postaw na kreatywność. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i ustal jaki efekt chcesz osiągnąć aranżując dane wnętrze. Zastosowanie łączenia tapet w wystroju wnętrz świadczy o dużej świadomości i zaangażowaniu w proces projektowania. Bez względu na zmieniające się trendy, to co pozostaje stałe, to fakt, że we wnętrzu domu chcemy czuć się dobrze i chcemy, żeby wystrój naszego domu wyróżniał się i był wyjątkowy. Połączenie tapet w aranżacji dowolnego pomieszczenia z całą pewnością pozwoli uzyskać ten efekt, a także pozytywnie zaskoczy domowników i gości.

Jeśli masz wątpliwości jak dobrać i połączyć wzory tapet z naszej oferty, śmiało pisz do nas na hello@patternosophy.pl. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich kolekcji naszych tapet. Pamiętaj, że wszystkie nasze wzory, projektuje jedna z nas – Ania. O tym, jak powstają wzory pisałyśmy tutaj. Dzięki temu możemy dla Ciebie zaprojektować uzupełniającą tapetę z odcieniem koloru idealnie pasującym do wzoru, który wybierzesz, a łączenie wzorów dwóch tapet nie będzie najmniejszym problemem!