Łączenie wzorów tapet

Masz czasami poczucie, że „przyjemny” widok dla oka, to za mało?

No właśnie. A czy  wiesz, że świat wzorów ma moc, która potrafi zamienić słowo „przyjemny” na „zachwycający”?

Jak? I tu otwieram moją skrzynkę z narzędziami, a pierwsze, które z niej wypada to łączenie wzorów! Tak… wiem, że temat może wydawać się całkiem skomplikowany, bo sama wiedzę tę zgłębiałam dość długo, ale kiedy pozna się kilka wskazówek, sprawa powoli przestaje być skomplikowana.

Zabawa wzorem to piękna przygoda! A tworzenie go i praca z nim – to zaszczyt. Wzór jest historią. Wywoła oczekiwaną, bądź nieoczekiwaną reakcję, w zależności od tego gdzie go umieścimy i w jakim towarzystwie. Dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym łączenie różnych, wzorniczych grafik, czy tekstur, będzie wywoływało jedynie zachwyt… Jako projektantka wzorów musiałam stworzyć niejedną niepasującą do siebie kolekcję wzorniczą, żeby nauczyć się co zrobiłam źle oraz co, z czym na pewno nie pasuje i dlaczego.

Łączenie wzorów w pomieszczeniu to cudowna dziedzina, która także kieruje się swoimi zasadami, a te królują właśnie po to, by pomieszczenie wyglądało spójnie, smacznie i z pomysłem.

Wiesz jak najłatwiej poćwiczyć takie połączenia..? Najpopularniejszym sposobem jest robienie poduszkowych zestawów. Jednak nie o poduszkach dziś mowa, a o tapetach!

Odkąd kilka lat temu weszły na rynek nowoczesne materiały i rodzaje tapet, niedogodności znane z montażem tapet papierowych zniknęły bezpowrotnie. Dzięki temu dzisiejsze tapetowanie daje dużo możliwości do tworzenia pięknych aranżacji, które nie muszą kończyć się na tapetowaniu jednej ściany, bądź całego pomieszczenia jedną tapetą. A gdzie i jak połączyć tapety zależy od wyobraźni, tapetowanego wnętrza i efektu jaki zamierzamy osiągnąć.

Wielokrotnie to powtarzam, że lubię mówić o swoich wzorach jak o muzyce, która ma pięknie zagrać w tle najważniejszego miejsca na ziemi – w domu… Dlatego też, pracując na kolekcjach operuję kolorami i motywami tak, by łączyły się ze sobą idealnie. Dzięki temu uzyskamy spójność, która rozświetli mieszkanie, nada mu charakteru, tonu, a całość zagra jak najlepiej zgrana orkiestra!

łaczenie tapet, patternosophy, tapety poznań, tapety patternosophy
Kolekcja OCEAN MOMENT, Kolekcja SERENITY GARDEN

Po co łączyć tapety?

Jedna ściana, która ma przykuwać uwagę to najczęściej wybierany sposób aranżacji wnętrza z tapetą. Jednak taka ściana nie musi zostać pokryta tylko jednym wzorem tapety.

Łączenie tapet ma wiele zalet. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim niezliczone możliwości kreatywnej aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrany wzór – wielkość jego elementów i kolorystyka – spełnia określone funkcje w tapetowanym pomieszczeniu. O tych funkcjach wzorów pisałyśmy tutaj.

Odpowiednie połączenie dwóch pasujących do siebie wzorów w jednym pomieszczeniu pozwoli uwydatnić zalety wnętrza, a także – jeśli trzeba – sprytnie odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów.

Użycie różnych wzorów tapet służy także do wizualnego podziału stref we wnętrzu. W małych apartamentach dodatkowym wzorem tapety można wydzielić jadalnię, a wzór może być uzupełnieniem stylistyki wnętrza kuchni. W pokoju dziennym można wydzielić kącik do czytania, czy rozdzielić pokój rodzeństwa. Bazując na dwóch, bądź maksymalnie trzech, dobrze dobranych wzorach tapet, możesz zaakcentować wybrane miejsce w pomieszczeniu, np. ścianę przy kominku, czy miejsce, w którym stoi piękna komoda z dekoracjami. Takie zaaranżowanie stylistyki ścian pokoju wprowadza ład i harmonię do wnętrza. I tak uzyskujemy funkcjonalny podział pomieszczenia – co jest szczególnie ważne w mniejszych mieszkaniach.

Zanim jednak o pomysłach – pamiętaj, aby łącząc różne wzory tapet, starać się bazować na tych samych materiałach. Pamiętaj, że odcienie kolorów danego wzoru będą inaczej wyglądały na tapecie winylowej i inaczej np. na tapecie samoprzylepnej.

Jak łączyć wzory tapet?

Przed wyborem wzorów tapet pomyśl o urządzanym pomieszczeniu w ujęciu całościowym. Tapety nie mogą konkurować z meblami, czy innymi dodatkami wyposażenia wnętrza. Wszystko musi tworzyć spójną całość, nawet bardzo odważne łączenia żywych kolorów są dozwolone, pod warunkiem, że wszystko będzie odpowiednio przemyślane, aby efekt ostateczny nie sprawiał wrażenia chaosu.

Łącząc różne wzory tapet polecamy wybór dwóch. W zestawieniu z dodatkami takimi jak poduszki, koce czy dywany, to optymalne rozwiązanie, aby zapanować nad całością.

Kolorystyka wzoru

Zasada 60-30-10 oznacza, że 60 procent pomieszczenia powinien stanowić kolor dominujący, 30 procent – kolor drugorzędny, a 10 procent – kolor akcentujący. Znając tę zasadę łatwiej dobierać nie tylko tapety, ale całe wyposażenie wnętrza. Skupiając się na tapetach – wybór dwóch najłatwiej ograniczyć do systemu monochromatycznego.

A jeśli koło barw nie jest Ci obce – z powodzeniem dobierzesz dwa takie, które będą do siebie pasowały idealnie, kierując się zasadami dobierania kolorów :

  • komplementarnych – wybieramy DWA kolory z przeciwnych stron koła kolorów. W efekcie jeden zawsze będzie z palety „zimnej” , a drugi z palety „ciepłej” – pięknie się uzupełniając,
  • analogicznych – wybieramy TRZY kolory, które na kole kolorów są obok siebie ( np. żółty – brązowy – pomarańczowy),
  • monochromatycznych – wybieramy JEDEN kolor i uzupełniamy go JEGO jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami,
  • triady, czy tetrady.

Pamiętaj, by łączyć kolory o tym samym odcieniu i nasyceniu z tej samej rodziny kolorystycznej.

Jeśli jeden z wybranych wzorów jest bogaty kolorystycznie, drugi niech będzie spokojny, przedstawiając tylko jeden z użytych we wzorze głównym. Takie połączenie podkreśli i  uwydatni wzór przewodni. Ta sama zasada balansu dotyczy skali i motywu wzorów łączonych.

łączenie wzorów tapet, patternosophy
Kolekcja CHARMING

Skala wzoru i motyw

Kontrast na poziomie skali oznacza, że jeśli wybieramy jeden wzór o większych elementach, drugi niech będzie o mniejszych/ spokojniejszych.

Świetnym połączeniem dwóch tapet jest połączenie wzorów z których jeden jest „bogatszy”, a drugi to mniejsza jego skala. Wzór przewodni to większe elementy, a drugi – uzupełniający bądź tonujący – mniejsze elementy, tego samego typu. Albo też rzadziej rozłożone. Takie zestawienie nie spowoduje zawrotu w oczach , bowiem jeden wzór uzupełnia drugi. Jeśli to możliwe, dobrze wybierać wzory z tej samej kolekcji – dzięki temu mamy pewność, że wybrane odcienie będą do siebie pasowały.

łaczenie tapet, patternosophy, tapety poznań, tapety patternosophy
Kolekcja KIDS!

Dobre połączenia

  • Ten sam wzór – inny kolor. Bardzo dobry wybór, jeśli chcemy inaczej, ale bezpiecznie. W naszych kolekcjach znajdziesz wzory, które występują w różnych kolorach. Mało tego! Tym co nas wyróżnia jest możliwość zmiany koloru na taki, który będzie pasował do Twojego wnętrza. To świetna opcja, jeśli wzór Ci się podoba, jednak kolorystycznie nie do końca pasuje do istniejącego już wnętrza.
  • Wzór główny plus geometria. Geometria to partia idealna. Bogaty, na przykład kwiatowy lub tropikalny wzór, stonują geometryczne, regularnie ułożone elementy o zlimitowanej palecie kolorystycznej, która oczywiście idealnie pasuje do wzoru głównego.
  • Chevron – geometria, która uzupełni każdy wzór, pod warunkiem, że zgodzi się z nim kolorystycznie
  • Romantyczne rośliny plus paski lub kropki. To zawsze działa! Jedna ze ścian pokryta tapetą o pięknym, kwiatowym wzorze, natomiast druga tonuje go spokojnymi pasami lub kropkami w kolorach wzoru głównego. Przykładem jest wzór typu TOILE – idealny do zestawień z bardzo prostymi elementami.
  • Motyw „bogaty” plus ten sam, ale mniejszy i rzadszy. Jeden wzór idealnie uzupełnia drugi
  • Prosty print zwierzęcy plus bogaty wzór również z wykorzystaniem motywu zwierzęcego
łączenie wzorów, patternosophy, tapety, łączenie wzorów tapet
Kolekcja TULUM WIND

łączenie wzorów, patternosophy, tapety, łączenie wzorów tapet
Kolekcja LEOPARDESS

Jeszcze kilka tapetowych pomysłów

Tapetowanie wnęk

Jeśli masz we wnętrzu ciekawą wnękę, może to być fantastyczne miejsce na łączenie wzorów tapet. Tak wydzielone miejsce do montażu tapety można wykorzystać do aranżacji np. egzotycznego kącika kawowego z tapetą w liście bananowca w roli głównej. Ten sam motyw tapety może pojawić się także na innej ścianie w tym samym pomieszczeniu, dzięki temu wprowadzimy do wnętrza spójność i nowoczesny design.

Efekt lamperii dzięki łaczeniu tapet

Montując różne wzory tapet możesz uzyskać efekt pięknej lamperii. Pamiętaj, aby łączenie wzorów przebiegało na wysokości 1/3 ściany. Świetne efekty uzyskasz łącząc np. tapetę w paski na dolnej części ściany z tapetą w mały wzór na górnej części lub tapetę z dużym wzorem na dole połączyć z gładką tapetą na górze w odcieniu idealnie pasującym do dolnej tapety.

Dwie ściany

W ramach jednego pomieszczenia różne tapety mogą pojawić się na dwóch ścianach, mogą to być ściany przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą. Pięknie wyglądają aranżacje z wytapetowaną jedną ścianą w całości, a na innej ścianie montowany jest tylko jeden lub dwa bryty tapety z akcentem nawiązującym do tapety na ścianie głównej.

Łączenie tapet i innych struktur

Proste, ładne linie prowadzą też lamele, albo panele imitujące drewniane okiennice czy parawany. W połączeniu z wzorzystą tapetą można uzyskać piękny efekt!

Łączenie tapet i sztukateria

Podobny efekt uzyskamy łącząc dwie tapety, z czego jedna będzie stanowiła wielkoformatowy obraz obudowany listwami sztukateryjnymi. Listwy z pięknymi dekorami i wyżłobieniami nadadzą wnętrzu szyku i elegancji. Efekt końcowy wprawia w zachwyt, a montaż takiego cuda wcale nie jest trudny. Fragment tapety, np. bryt 2 m x 1 m przyklejamy na ścianie i całość „obudowujemy” wspomnianymi listwami. Dodatkowo ten sam wzór tapety lub inny z wybranej kolekcji montujemy na tej samej ścianie lub innej.

Sztukaterię można także wykorzystać do wspomnianej wyżej lamperii. Dzieląc dwa wzroy na ścianie piękną ozdobną listwą.

Tapeta w ramie

Jeśli jednak sztukateria nie pasuje do Twojego wnętrza, to piękną tapetę możesz uzupełnić wieszając dużą ramę, np. 50 x 70 cm z grafiką lub kolorystyką spójną z tapetą. Ramkę lub kilka ramek w różnych rozmiarach możesz wykleić fragmentami wzorów z danej kolekcji lub kupić gotowe plakaty idealnie pasujące do wybranych kolekcji.

Peel&Stick

Na tym nie koniec – dodatkowy wzór tapety dobrany do tapety na ścianie może pojawić się na innych powierzchniach – fragmentem tapety możesz wykleić półki, drzwi szafy, czy stolik kawowy. Do takich aranżacji idealnie sprawdzi się tapeta peel&stick – o pomysłach na wykorzystanie tego materiału pisałyśmy tutaj.

łączenie wzorów tapet
Kolekcja TULUM WIND

łączenie tapet, łączenie wzorów tapet, tapety poznań, patternosophy
Kolekcja BLOSSOM LINES

łączenie tapet, łączenie wzorów tapet, tapety poznań, patternosophy
Kolekcja TULUM WIND

Twój dom. Twój styl

Puść wodze fantazji i postaw na kreatywność. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i ustal jaki efekt chcesz osiągnąć aranżując dane wnętrze. Zastosowanie łączenia tapet w wystroju wnętrz świadczy o dużej świadomości i zaangażowaniu w proces projektowania. Bez względu na zmieniające się trendy, to co pozostaje stałe, to fakt, że we wnętrzu domu chcemy czuć się dobrze i chcemy, żeby wystrój naszego domu wyróżniał się i był wyjątkowy. Połączenie tapet w aranżacji dowolnego pomieszczenia z całą pewnością pozwoli uzyskać ten efekt, a także pozytywnie zaskoczy domowników i gości.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich kolekcji naszych tapet. Pamiętaj, że wszystkie wzory Patternosophy,to autorskie projekty. O tym, jak powstają przeczytasz tutaj. A co najważniejsze – dzięki temu możemy dla Ciebie zmienić kolorystykę wzoru, czy wielkośći elementów, tak, by pasowały do obecnego pomieszczenia!