6 zadań specjalnych wzoru tapety

Zacznę z trochę innej strony… Od strony katalogu mody. Albo katalogu w sklepie internetowym z ciuchami. Sukienka idealna. TAKA właśnie, jaka mi się zawsze podobała. Jest i wygląda o-błę-dnie. A ta modelka kwitnie! Przecież to oczywiste, że i ja będę tak wyglądać!

Dalsza część tej historii,  od momentu rozpakowania paczki – znana jest niejednej z nas. Przepakowanie, wypisanie reklamacji, zwrot.

Co to ma do tapet? Otóż wiele….

Twoje „ja”

Tapeta na ścianie to jedna z warstw pomieszczenia. W zależności od tego, kto i co ją otacza i „mieszka” obok niej – tak będzie odbierana. Wolę jednak stwierdzenie „taką będzie miała rolę”. Żeby rola jej została jednak spełniona, należy zastanowić się nad tym, jaka w ogóle ma być…?

Wybranie tapety bez pełnego obrazu wnętrza, może zagrozić skrobaniem kredą o tablicę, przy każdym wejściu do pokoju. Kwiatek do kożucha – jak to kiedyś mawiano. A nie tak to ma wyglądać. Już wiesz, co Tobie w duszy gra. Bo to gra również w Twojej garderobie i całym mieszkaniu. Prawda? Jeśli lubisz mieć to, co mają inni – czyli modne wzory i kolory, które znajdziesz w każdym sklepie, i w wielu szafach, czy wnętrzach – nie zastanawiaj się i także wybierz taki! Ale jeśli nie lubisz być jedną z wielu… To my przyklaskujemy z przytupem i zachęcamy do działania, i głębszej analizy rynku! I to nie tylko w kwestii tapet! : )

Próbujemy

Podstawa to próbki. Jeśli nie masz pewności co do wzoru i koloru, a w zasadzie polecamy to rozwiązanie przed każdym zakupem tapety, sprawdź wybrany wzór (bądź wzory) na próbkach. Przyłóż do ściany, przymocuj, oddal się i postaraj się zwizualizować w głowie ten wzór i ten kolor w zestawieniu z resztą pomieszczenia. Być może trzeba będzie przy okazji wymienić kilka poduszek dekoracyjnych, bądź zasłon, bo nijak będą się mieć do nowego wystroju ściany..

Duży wzór do dużego pomieszczenia 

Zdecydowanie – tak. I coć wiemy, że pomieszczenie nie ma znaczenia przy wyborze dużego wzoru, to zawsze dodajemy, iż za duży wzór w małym pomieszczeniu jedynie je przytłoczy, a duże elementy nawet nie będą widoczne. Tym sposobem tapeta nie zrobi nic, oprócz wprowadzenia kompletnej dezorientacji.

Wzór powinien być widoczny. Dlatego, wybierając duży, powinnaś mieć na uwadze, z jakiej odległości będzie oglądany. Zginie bowiem na małej ścianie, a widziany z 40, czy nawet 80 centymetrów, objawi się zaledwie jako jedna z kresek elementu.. Średnie doznanie wizualne… Natomiast odpowiednio dobrany – tylko doda atrakcyjności.

Jeśli postanowimy, że w dużym pomieszczeniu pojawi się sporych rozmiarów wzór – to jest duża szansa, że zagra taką muzykę, jakiej oczekujemy. A jeszcze lepiej, gdy wzór ten wyeksponujesz, oklejając nim jedną ścianę lub jej część. Takie rozwiązanie doda pomieszczeniu tego ekstra elementu, który je wyróżni!  Zrównoważenie powagi wielkości wzoru uzyskasz natomiast stojącym obok, lub na jego tle – większym meblem, jak fotel, kanapa, czy narożnik. Jeśli zdecydujesz się na wypełnienie wszystkich ścian dużego pomieszczenia dużym wzorem, pamiętaj, że ten zabieg już nieco je pomniejszy (choć tym samym, sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne) A jeśli tło wzoru będzie ciemne, pomniejszy je dodatkowo.

Mały wzór do małego pomieszczenia?

Dużym wzorem – dobrze dobranym – optycznie powiększymy małe pomieszczenie, a wzorem o małej skali? Jeśli wzór jest jasny – również. Dodatkowo, małe wzory stosuje się na ścianach, które zawierają w sobie otwory okienne lub drzwi. Mniejszy wzór jest „lekki” w odbiorze i łatwo gra z dodatkami w pomieszczeniu. Mało tego! Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym pomieszczeniu zawisły tapety o dwóch, różnych wzorach! Prostym, w zestawieniu, z bardziej fantazyjnym. Pod warunkiem, że się uzupełniają, czyli najlepiej, gdy są z tej samej kolekcji, w której autor zadbał o dopasowanie elementów i kolorów. Zerknij na nasze kolekcje – zobacz co, i jak, do siebie pasuje.

Wzdłuż i wszerz

Niektóre wzory tapet zaprojektowane są specjalnie tak, by układający się wzór optycznie wydłużył pomieszczenie, bądź sprawił, by stało się wyższe. Obniży sufit i wydłuży ścianę wszerz taki, który ułoży się horyzontalnie. A ten, który ułoży się pionowo – podwyższy optycznie sufit, tym samym optycznie podwyższy całe pomieszczenie. 

Jasnym i ciemnym malowane

Jasne, ciemne, wręcz czarne. Każdy kolor ma swoje przesłanie, i tym samym każda tapeta pozwoli ścianie powiedzieć coś innego. Wzór wzorem, ale kolor – kolorem. Jak już zostało wspomniane – jasny optycznie powiększy wnętrze, natomiast ciemny – pomniejszy. I choćby nie wiem jak się starać – ta zasada obowiązywała, obowiązuje i obowiązywać będzie, bo tak odbiera kolor nasze oko.

O znaczeniu kolorów, i jak wpływają na nasz nastrój, opowiemy w kolejnych postach.

Jesteśmy ogromnymi fankami akcentowania pomieszczeń zaskakującym rozwiązaniem, kolorem, kształtem, elementem, który podpowie, że masz swój gust, wiesz czego chcesz, a Twój dom, to Twoje terytorium.

Każda z nas miała już swoje tapetowe przeprawy, podczas których nawet  znawcy doradzali coś, co w efekcie i tak zdawało się do nas nie mówić. Polecona tapeta kompletnie nie grała z naszym „ja”, i choć kolor był obłędny, a elementy idealne – to genialnie wyglądała jedynie w…. witrynie sklepowej wizualizacji.

Ściskam!