Wzór TERRAZZO

Krótka historia TERRAZZO

Skąd pochodzi wzór TERRAZZO? Ponad 500 lat  temu, weneccy rzemieślnicy, zastanawiając się co począć z rozsypanymi w kawałki  resztkami marmuru i szkła, postanowili poukładać je na rozlanej glinie.  Skąd te resztki i kawałeczki? Ich historia z kolei sięga czasów III wieku przed naszą erą. Kiedy to starożytni Grecy i Rzymianie natchnienie układali mozaikowe obrazy ze skrupulatnie wyszlifowanych kwadracików marmuru i szkła.

Wracając do naszych weneckich rzemieślników..  Wygładzili glinianą powierzchnię z nieregularnymi drobinkami, oszlifowali i okazało się, że powierzchnia nie tylko prezentuje się pięknie, ale także można po niej wygodnie chodzić.

wzór terrazzo, trend terrazzo

Tak narodził się wzór TERRAZZO, a TERRAZZO w języku włoskim oznacza: taras.

Przekazywane przez weneckich rzemieślników metody wygładzania i przywracania blasku marmurowym kawałeczkom resztek marmuru, i pięknie błyszczącego szkła, przekazywane były z ojca na syna przez wiele pokoleń.

Ciekawostka :

a wiesz, że jednym z najwcześniejszych fanów pięknego wzoru TERRAZZO był Michał Anioł.? W bazylice Św.Piotra po dziś dzień można podziwiać piękne posadzki z elementami tego właśnie wzoru.

TERRAZZO i cykl życia trendu

Dla każdego kto śledzi trendy i zna cykl życia trendu, wiadomym jest, że niektóre trendy nie umierają. W zamian za to ewoluują i przekształcają się w inne. Wzór TERRAZZO jest takim przykładem. Jak? Otóż, swego czasu triumfy święcił marmur. Był w wielu miejscach: na tkaninach, w dekoracjach wnętrz, na meblach, akcesoriach domowych, a w świecie social mediów – wielokrotnie wykorzystywany jako tło do pięknych, stylizowanych zdjęć.

Z czasem marmurowe smugi zaczęły przybierać geometryczne kształty. Małe, geometryczne drobinki znanego już od ponad 500 lat TERRAZZO, zagościły w domach – na ścianach, podłogach, tkaninach, akcesoriach, w kuchni, w łazience, w salonie, w sypialni, a nawet w pokojach dziecięcych…

trend terrazzo
terrazzo, tapety dla dzieci

Trend TERRAZZO pojawił się najsilniej, mniej więcej, w 2018 roku. Przepowiadany jako trendowe „odkrycie” przez wiele uznanych marek.

trend terrazzo

Nigdy nie przeżył takiego „bum” jak tropiki w naszych wnętrzach, ale nadal jest, przesmykuje się tu i ówdzie, błyszcząc swoim przepięknym charakterem.

Osobiście – jako, że matematyczna geometria jest mi bliska – uwielbiam takie kształty. A jeśli mogę ułożyć z nich wzór, który odmieni wnętrze – jestem w siódmym niebie!

A jeśli zechcesz poczytać, gdzie – w zależności od rodzaju tapety – można ją położyć, wskakuj na naszą zakładkę o rodzajach tapet ! Kto wie – może jednak skusisz się na łazienkowo – tapetową rewolucję!?