Ściana akcentowa

Ściana z akcentem, czyli wyróżniająca się na tle pozostałych, to genialny sposób, żeby dodać naszego własnego charakteru do wnętrza…

Ile razy trafiam gdzieś na zdanie : “co tu zrobić z tą ścianą? Taka pusta!” , tyle razy odpowiadam sobie w myślach – jak to co – tapeta!

Ściana akcentowa to genialne rozwiązanie, gdy po wejściu do pomieszczenia wyczuwamy ten charakterystyczny „brak czegoś”….

Sposobów na udekorowanie takiej ściany jest mnóstwo. Nietrudno zgadnąć jednak, że mój będzie dotyczył właśnie tapety.

Od zawsze jestem zwolenniczką akcentów na ścianie – zwłaszcza tapetowych. Dlaczego..?

Otóż…

Pierwszą akcentową ścianę pokryłam wiele lat temu czekoladową tapetą, która była jednolita w swoim kolorze, za to miała przepiękną strukturę. 3 bryty wystarczyły, żeby podkreślić cały pokój. Po jakimś czasie, w jej miejscu, pojawiła się tapeta w delikatne różowo – białe paseczki w stylu vintage… a później fototapeta w piękne, ogromne liście winogron. Ta akurat skończyła swój żywot pokryta dziesiątkami odcisków mojej firmowej pieczątki, czego autorem był mój – wówczas 2 letni – syn.

Jednego jestem pewna – w zależności od tego jakich wzorów tapet użyłam – pokój, mimo, że pozostałe rzeczy zmianom nie uległy (!) – za każdym razem wyglądał… inaczej!

I to był też jeden z powodów, dla którego na swój sztandarowy produkt wybrałam właśnie tapety, jako nośnik moich wzorów.

Wzory to magia. Wzór rozwesela, wprowadza w zadumę, uspokaja, ale… źle dobrany może i przytłoczyć.. Tak, czy inaczej – magia!

Dlatego warto wybrać taki, który świetnie zrozumie się z tym, co nam w duszy gra. Czasami wystarczy jedno spojrzenie, a czasami trzeba trochę czasu, aż iskra wystrzeli. Warto też pamiętać, że tapeta to nie kafle i zmiana wystroju wnętrza za jej pomocą to jeden z naszybszych na to sposobów!

Wzór

Wzór lub choćby tekstura – to zdecydowanie take, które się „wybiją” wśród reszty rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu.

Niech zaakcentują styl pomieszczenia, a tym samym nastrój, których chcemy do niego wprowadzić.

Odwagi całości doda wyrazisty, w wyraźnych kolorach, a subtelności i delikatności z kolei – wzór lekki, w delikatnych kolorach.

Wśród naszycc kolekcji tapet bez problemu znajdziesz taki, który nadaje się na ścianę akcentową!

Kolor

Warto pamiętać, by nie wychodzić poza schemat kolorystyczny pomieszczenia, wówczas ściana wygląda na spójną z całością. Choć nikt nie zabroni odznaczyć ściany akcentowej intensywnym kolorem, bez jakichkolwiek punktów wspólnych z resztą pomieszczenia, to jedank warto przemyśleć taki zabieg, żeby nie okazało się, że ściana akcentowa jest powodem frustracji, a nie radości.

Dobrze dopasowana kolorystycznie tapeta  do pozostałych ścian i elementów wyposażenia pokoju „zrobi swoją robotę”

Ściana

Którą wybrać na ścianę akcentową?

Pierwsza  na którą patrzymy po wejściu do pomieszczenia będzie dobrym wyborem. Natychmiast zabrzmi charakterem całości. Zachowując zasadę spójności kolorystycznej i trzymając się kilku zasad łączenia wzorów – uzyskamy efekt akcentu, na jakim nam zależy.

Najlepszym wyborem ściany akcentowej w sypialni, będzie ściana za głową łóżka, a w łazience – ściana z lustrem! Jeśli w domu są schody, to ściana takiej klatki schodowej również może być świetnym miejscem na zaakcentowanie całości! W salonie można wyróżnić ścianę za kanapą – takie właśnie miejsce wybrałam sama, dzieki czemu optycznie “wyizolowałam” część pomieszczenia, w której się wygodnie siedzi, od części jadalnej ze stołem i krzesłami. A jeśli w pomieszczeniu jest telewizor – nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie tę ścianę wybrać na ścianę akcentową.