Co należy przemyśleć przed wyborem tapety

Wybór tapety, wbrew pozorom, to wcale nie jest taka łatwa sprawa. Ilość materiałów, wzorów i kolorów na rynku jest tak mocno zróżnicowana, że niejedną, zagorzałą miłośniczkę zmian we wnętrzu, przyprawi o, conajmniej delikatny, zawrót głowy..

Oto kilka kwestii, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim postanowisz wybrać tę właśnie, a nie inną tapetę, bo… w domu koleżaki wygląda fantastycznie, a w katalogu producenta jeszcze lepiej..

Wzór

Bez wątpienia wzór na tapecie to najważniejsza kwestia. Materiał wybierzesz bez problemu – tu sprawa jest prosta i bardzo techniczna. Za rok zapomnisz jaki rodzaj tapety wybrałaś. Wybór wzoru to już większa filozofia, bo – wiadomo – ile ludzi, tyle upodobań. Jednak upodobania i gust, to dopiero połowa drogi. Druga połowa, to podstawowa wiedza na temat wzorów – zastosowane motywy, ich wielkość i układ – to wszystko ma wpływ na to, jak dany wzór zaprezentuje się na konkretnej ścianie i co on spowoduje – czy optycznie wydłuży ścianę, czy nie, czy powiększy pomieszczenie, czy wręcz przeciwnie – pomniejszy. Koniecznie zapoznaj się z treścią na ten temat tutaj.

Efekt, który chcesz osiągnąć  

Szaleństwo w bujnych tropikach, czy hamak w cieniu palmy. Zdecyduj, jaką rolę wzór na tapecie ma spełniać – czy będzie tłem i subtelnym dodatkiem, otulającym wyraziste meble, czy – wręcz przeciwnie – będzie stanowić jeden z głównych elementów dekoracyjnych aranżowanej przestrzeni. Poznaj historię powstawania kolekcji wzorów, aby poczuć, co było inspiracją przy ich projektowaniu. Wzór na tapecie przeniesie Twoje myśli tam, dokąd chcesz. Wytworzy magiczną aurę i nada wnętrzu charakter. Pozwól swoim ścianom mówić.

Pomieszczenie

Sypialnia z magią pozytywnej aury, czy salon z charakterem? Pomieszczenie, do którego tapeta trafi ma ogromny wpływ na jej wybór. Tu jest wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Umiejscowienie tapety, kontakt z wilgocią, ryzyko zabrudzeń. Pod kątem pomieszczenia, szczególnie ważny jest odpowiedni dobór materiału tapety. Poznaj nasze rady, jak dobrać tapetę do rodzaju pomieszczenia.

Bliskie otoczenie

Tapeta solo, czy z dodatkami? Przemyśl, czy tapeta będzie sama prezentowała się na ścianie, bez innych dodatków, czy będzie tłem np. dla kanapy, komody, bądź licznych kwiatów. Na tapecie bogatej w kolory i motywy zrezygnuj z zawieszania ramek i obrazów. Ramki i obrazki to dekoracje idealne dla neutralnie pomalowanych ścian. Ścianę ozdobioną tapetą z artystycznym wzorem, niczym dodatkowym nie trzeba zdobić. Pięknie natomiast wyglądają aranżacje, gdy tapeta zajmuje część powierzchni ściany, a w pozostałej części znajdą się np. zdjęcia nawiązujące tematyką lub kolorem do tapety.

Otarcia i zabrudzenia

Przetrzeć szmatką, czy szorować gąbką? Od tego gdzie zamontowana będzie tapeta, zależy wybór materiału. Jeśli tapeta trafi np. do salonu, czy sypialni, na boczną ścianę, bądź za łóżko, czy kanapą – w zupełności wystarczy zamówić najczęściej wybierany materiał – tapetę flizelinową. Jest to specjalna włóknina, będąca doskonałym materiałem na tapety. Montując tapetę w miejscach, takich jak przedpokój, klatka schodowa, czy pokój nastolatki –gdzie mogą częściej zdarzyć się otarcia lub zabrudzenia – warto wybrać tapetę winylową. Spodnia warstwa takiej tapety to także flizelina. Jednak na zewnątrz pokryta jest winylem – solidnym materiałem, bardziej odpornym od flizeliny. Jeśli przeznaczeniem tapety jest kuchnia lub łazienka – zdecydowanie polecamy tapetę winylową. Dodatkowo warto rozważyć opcję zalaminowania takiej tapety, co sprawi, że tapeta będzie wodoodporna.

Powyższe elementy stanowią punkt wyjścia do tego, co powinnaś wziąć pod uwagę przed wyborem tapety. Każdy z tych elementów – w zależności od potrzeb – należy mniej lub bardziej zgłębić.

Jeśli nasuwają się Tobie jakiekolwiek dodatkowe pytania, śmiało napisz do nas! Pomożemy!