Pierwsze kolekcje tkanin Isla&Skye

Marka Patternosophy powstała z myślą o wzorach.
I od początku istnienia to one właśnie były jej kapitałem.
Projekty mego autorstwa można znaleźć zarówno w dużych salonach, jak i w ofercie mniejszych firm – na pościelach, kocach, wyprawkach dziecięcych, ręcznikach, torbach, a nawet galanterii papierniczej. I choć jest ich w takiej formie coraz mniej, bo wzory licencyjne projektuję już tylko dla wybranych Klientów, to w kolekcji Patternosophy ich przybywa.

Z czasem zajęłyśmy się własnym produktem – tapetami, dla których projektowane wzory były im tylko dedykowane. Wybrane wzory tapet zostały w zeszłym roku poddane próbom tkaninowym i okazało się, że wyglądają świetnie, nie tylko na ścianie, ale i na tkaninie!

I tak powstała myśl zaprojektowania kolekcji zadedykowanej właśnie tkaninom.

To nie wszystko…

Sam wzór niewiele może zdziałać, jeśli nie ma się zaplecza drukarskiego. Dlatego, po szeregu prób i poszukiwań znalazło się miejsce, które od lat niezawodnie drukuje indywidualne wzory, na przeróżnych tkaninach, a co najważniejsze – w sposób ekologiczny.

Bardzo ważne były również posiadane przez drukarnię certyfikaty:

OEKO-TEX ® zgodny ze Standardem 100 Klasy I –  to wiodący znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych na całym świecie. By otrzymać certyfikat konieczne jest spełnienie kryteriów na wszystkich poziomach wytwarzania materiałów, półproduktów oraz produktów tekstylnych. Certyfikat wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry. Produkty opatrzone tym znakiem są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia. W procesie certyfikacji sprawdzane są poziomy pestycydów, chlorofenoli, barwników alergizujących, formaldehydu i metali ciężkich. Certyfikat jakości OEKO-TEX® pozwala określić bezpieczeństwo produktów tekstylnych przeznaczonych do kontaktu ze skórą

oraz

GOTS zgodny ze standardem GOTS 6.0. Global Organic Textile Standard – wiodący standard certyfikujący wyroby tekstylne z włókien organicznych.

Końcowy produkt spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi standardów OEKO-TEX® i GOTS. Druki na materiałach z bawełny konwencjonalnej zostały poddane szeregowi testów na obecność szkodliwych dla człowieka substancji. Są bezpieczne dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia. Na każdym etapie ich produkcji firma dba o czynniki środowiskowe, w tym o jak najmniejsze zużycie wody.

Mając takie możliwości, powstały projekty wzorów prosto z marzeń!

Zafascynowana historią druku blokowego, wykorzystałam ten właśnie styl w swoich pracach. Ogromnie ważne było dla mnie przemycić w nich nie tylko lekkość i nowoczesność, ale i promyk historii. A ta sięga Chin i czasów sprzed naszej ery.

Wzory tkaninowe dosłownie się ze mnie wylały.. Wygląda na to, że tylko czekały.  Powstało ich mnóstwo. Ostatecznie, do pierwszej kolekcji zakwalifikowało się 5 podstawowych, a do kolekcji drugiej – 6.

Kolekcje będą poszerzane, dlatego ich oznaczenia są kolejnymi numerami kolekcji, a po kropce – wzoru w kolekcji.

Isla – „koronkowa” kolekcja. Cała w organicznych kształtach drobnych listków i gałązek. Bardzo naturalna, idealna do wystroju w stylu coastal. coastal-boho, hampton. Bardzo elegancka.

Skye – kolekcja „z łuków”. Królują w niej łuki, ale – jak i w pierwszej kolekcji – o organicznych kształtach. Projekty opierają się o kształty roślinne, delikatne, naturalne, spokojne… I ta kolekcja była projektowana z myślą o stylu coastal oraz hampton.

tkaniny poznań, patternosophy tkaniny

tkaniny poznań, patternosophy tkaniny

Tkaniny, które pojawiły się w ofercie Patternosophy to wybrane spośród naprawdę wielu pięknych tkanin.

Te dwie: perkal oraz półpanama, spełniają najwyższe standardy jakości.

Perkal ze 100% bawełny organicznej o gramaturze 156 g/m2  to przepiękna, szlachetna tkanina, kiedyś sprowadzana z Indii Wschodnich, obecnie produkowana w wielu innych krajach. Nić wykorzystywana do produkcji tkaniny jest okrągła, a sama tkanina – gładka. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji pościeli, ale także innych tekstyliów, nie tylko domowych, ale także tych z zakresu garderoby. Często perkalem nazywa się egipską bawełnę, ponieważ przy jej wytwarzaniu używa się sploty i nici, które gwarantują lekkość i gładkość w dotyku. Cechuje się również dużą trwałością.

Półpanama ze 100%bawełny organicznej o gramaturze 230 g/m2, posiada charakterystyczną, piekną strukturę splotu, która układa się w kostkę/ szachownicę. Jest wytrzymała i przyjemna w dotyku. Wykorzystywana z powodzeniem do szycia toreb, poduszek dekoracyjnych, narzut, obrusów, serwet, czy plecaków.

W ofercie „na zamówienie” mamy  także do wyboru inne tkaniny. O szczegóły można pytać śmiało, pisząc maila na adres hello@patternosophy.pl

Wszystkie wzory z kolekcji możesz zobaczyć tutaj:

Wzorowego dnia!